×
Sign-Up
Login
×
CIAC Dashboard
Sport Specific Info
Schedules - High School
Schedules - Middle School
Unified Sports
Team Schedule
Team Rosters
Master Schedule
Tournament Central
School Directory
Past Champions
Eligibility Center
(Legacy)
Important Links
CT Association of Schools (CAS)
Games Wanted
Merchandise
NFHS Network
Tickets
Vacancies
Resources
Administrators
Officials
Students/Parents
Class Act Schools
Coaches Spotlight
Coaching Education
Esports
Event Registration
Glory Days Podcast
Handbook
Leagues
Medical Handbook
Sanctioned Events
SERVPRO Spotlight
About CIAC
History
Contact Info
Staff
Related Organizations
Account
Login
Sign-Up
Forgot Password
Tournament Central
Sport Specific Info
MAIN MENU
Spring
Baseball
Lacrosse (Boys)
Lacrosse (Girls)
Outdoor Track (B&G)
Softball
Golf (B&G)
Tennis (Boys)
Tennis (Girls)
Volleyball (Boys)
Winter
Boys Basketball
Girls Basketball
Dance
Gymnastics (Girls)
Ice Hockey (Boys)
Ice Hockey (Girls)
Indoor Track (B&G)
Swimming (Boys)
Cheer
Wrestling
Fall
Cross Country (Boys)
Cross Country (Girls)
Golf (Boys)
Field Hockey
Football
Soccer (Boys)
Soccer (Girls)
Swimming (Girls)
Volleyball (Girls)
Tournament Central
MAIN MENU
Dashboard
Tournament Games
Rankings
Brackets
Tournament Rosters
Past Champions
Eligibility Center
(Legacy)
MAIN MENU
High School Eligiblity
Middle School Eligiblity
Administrators
MAIN MENU
Athletic Program Evaluation
Coach/Team Evaluation Tools
Enrollments and Schools of Choice
Ford Athletic Grant
Link to CIAC
Login and Access Instructions
Michaels Achievement Cup
Middle Level Guidelines
Scholar-Athlete Banquet
Spirit of Sport Award
Sportsmanship Conference
Officials
MAIN MENU
General Information
Cards/Ejections
Downloads
NFHS
Officials Brochure 2023-2024
Students/Parents
MAIN MENU
College Bound Athlete Resources
Eligibility Rules
NFHS Sportsmanship Course
Parents in Sports Course
Student Athlete Parenting Video
Students/Parents FAQs
Transfers and Hardship Appeals
Soccer (Boys)
Field Hockey
Football
Soccer (Boys)
Soccer (Girls)
Volleyball (Girls)
Boys Basketball
Girls Basketball
Ice Hockey (Boys)
Class:
LL
L
M
S
Tournament Bracket
2023-2024 Class S Soccer (Boys)
Schools must enter card totals for all tournament games on their schedules immediately at the conclusion of the game.
The coach of the winning team must text, telephone or e-mail results to Tournament Director Mark Berkowitz or to Joseph DelBuono and submit the score online immediately upon completion of the game.
If the field of a school scheduled to host in the first three rounds is unavailable or does not meet CIAC requirements, the school must provide a suitable alternative. If they are unable and the opponent's field is available, the game will be played there.
Home teams with lights may start at 2:00 or 4:00. Any other changes to times must be agreed upon by both schools.
Postponed first or second round games must be made up the following day. The schedule for the following round will not be adjusted, so teams that postpone games will need to play on back-to-back dates.
Admission fees must be collected at all quarterfinals. If the school cannot secure the field for collection of fees the game must be moved to a site that does allow for it. If necessary the game will be moved to a neutral site or the site of the lower ranked team. All ticket sales will be digital only, no paper tickets.
Team roster & schedule can be viewed by clicking on school name.
First Round
1
Old Saybrook
BYE
TUE 11/7, 6:30 PM @Canton HS
16
Canton
3
17
Thomaston
0
TUE 11/7, 2:00 PM @East Hampton HS
8
East Hampton
11
25
International
0
TUE 11/7, 2:00 PM @Granby Memorial HS
9
Granby Memorial
2
24
Somers
0
4
Aerospace
BYE
TUE 11/7, 1:00 PM @Bolton HS
13
Bolton
5
20
Litchfield
0
5
Holy Cross
BYE
TUE 11/7, 2:30 PM @Portland HS
12
Portland
3
21
East Granby
0
2
Shepaug Valley
BYE
TUE 11/7, 2:00 PM @Innovation
15
Innovation
3
18
Wheeler
0
TUE 11/7, 2:00 PM @St. Bernard School
7
St. Bernard
3
26
Bloomfield
1
TUE 11/7, 5:30 PM @St. Paul Catholic HS
10
St. Paul Catholic
2
23
Housatonic Regional
1
3
HMTCA
BYE
TUE 11/7, 6:00 PM @Oxford HS
14
Oxford
5
19
Morgan
4
5-4 in PKs (2 OT)
6
Haddam-Killingworth
BYE
TUE 11/7, 2:00 PM @Coventry HS
11
Coventry
5
22
Westbrook
0
Second Round
THU 11/9, 2:00 PM @Old Saybrook HS
1
Old Saybrook
2
16
Canton
1
THU 11/9, 2:00 PM @East Hampton HS
8
East Hampton
3
9
Granby Memorial
2
OT (2 OT)
THU 11/9, 2:00 PM @Academy of Computer Science and Engineering HS
4
Aerospace
1
13
Bolton
9
THU 11/9, 2:00 PM @Municipal Stadium Complex (Waterbury, CT)
5
Holy Cross
3
12
Portland
1
THU 11/9, 2:00 PM @Shepaug Valley HS
2
Shepaug Valley
6
15
Innovation
0
THU 11/9, 2:00 PM @St. Bernard School
7
St. Bernard
2
10
St. Paul Catholic
0
THU 11/9, 2:00 PM @Hyland Park
3
HMTCA
3
14
Oxford
5
THU 11/9, 2:00 PM @Coginchaug HS
6
Haddam-Killingworth
2
11
Coventry
1
Quarterfinal
SAT 11/11, 12:00 PM @Old Saybrook HS
1
Old Saybrook
1
8
East Hampton
0
SAT 11/11, 6:00 PM @Municipal Stadium Complex (Waterbury, CT)
13
Bolton
0
5
Holy Cross
1
SAT 11/11, 12:00 PM @Shepaug Valley HS
2
Shepaug Valley
3
7
St. Bernard
0
SAT 11/11, 2:00 PM @Haddam Killingworth HS (HK)
14
Oxford
0
6
Haddam-Killingworth
3
Semifinal
WED 11/15, 6:00 PM @Jonathan Law HS
1
Old Saybrook
2
5
Holy Cross
1
4-3 in PKs (2 OT)
TUE 11/14, 4:30 PM @Naugatuck HS
2
Shepaug Valley
1
6
Haddam-Killingworth
0
Final
SUN 11/19, 12:45 PM @Trinity Health Stadium
1
Old Saybrook
4
2
Shepaug Valley
1
Results
Details